Ušný maz
Ušný maz je veľmi hustá fyziologická substancia, ktorá je vylučovaná mazovými žľazami po celej dĺžke vonkajšieho zvukovodu. Funkciu ušného mazu je podieľať sa na ochrane vonkajšieho zvukovodu, zároveň má tiež samočistiacu schopnosť, čím udržuje zvukovod priechodný. Vďaka lipidom je koža premastená a odoláva tak poraneniam.
Za normálnych okolností sa ušný maz v ušiach nehromadí, pretože sa trvale odstraňuje zo zvukovodu pomocou pohybu dolnej čeľuste, keď sa prirodzene odlupuje koža. Sú však situácie, kvôli ktorým môže dochádzať k hromadeniu ušného mazu, teda k vytvoreniu tzv. ušnej mazovej zátky.
Symptómy sprevádzajúce hromadeniu ušného mazu sú rôzne, najčastejšie ide o:
- pocit zaľahnutia ucha (hlavne po kúpaní či plávaní);
- strata sluchu;
- závrate;
- tlak až bolesť v uchu;
- rozmanité ušné šeleste.
Čo býva najčastejšou príčinou tvorby mazovej zátky?
- Genetické predispozície;
- ochorenie (napr. diabetes);
- dlhodobý pobyt v prašnom prostredí;
- používanie slúchadiel či štupľov do uší;
- zlá technika čistenia ucha;
- praktizovanie vodných športov tzv. plavecké ucho.
Čo je to plavecké ucho?
Plavecké ucho (lat. Otitis externa) je infekčný zápal zvukovodu vznikajúci pri premnožení baktérii, menej často vírusov či plesní, ktoré sa do zvukovodu dostávajú napríklad pri dlhšom pobyte v bazéne či v inej vode. K jeho rozvoju môže dopomôcť poškodenie zvukovodu, napríklad vatovými tyčinkami pri čistení ucha či škrabnutí nechtom alebo cudzím predmetom.
Príznaky plaveckého ucha:
- Bolesť ucha zhoršujúca sa pri zatiahnutí za ušný lalôčik,
- výtok z ucha (spočiatku číry, neskôr až hnisavý),
- začervenanie zvukovodu,
- zdurenie a svrbenie ucha,
- pocit zaľahnutia v uchu a zhoršený sluch,
- zvýšená teplota.
Liečba zápalu vždy patrí do rúk ORL špecialistu. Dôležité je najmä to, aby sa zabránilo šíreniu zápalu do vnútorného ucha.
Aká je prevencia plaveckého ucha?
Pravidelné používanie vhodnej zdravotníckej pomôcky, ktorá bude eliminovať nežiadúce efekty vzniknuté vtečením vody do zvukovodu po kúpaní, napr. AurisClean ušný sprej Da Vinci Academia.
Ako si uľahčiť čistenie uší?
Hoci sa pri čistení uší rozšírene používajú vatové tyčinky, v skutočnosti nie sú pre ušnú hygienu najvhodnejšie. Nie sú efektívne a môžu niekedy dokonca zatlačiť ušný maz hlbšie do kanálika.
Pri nadmernej tvorbe ušného mazu je možné zvukovod ošetriť v lekárni zakúpenými zdravotníckymi pomôckami AurisClean, ktoré účinne odstraňujú nadmerný ušný maz. Tým preventívne zamedzujú tvorbu ušnej mazovej zátky, čím znižujú riziko zápalu ucha. Dostupné sú vo forme spreja, alebo kvapiek.